Dziś chcę przyjrzeć się możliwościom i ograniczeniom szefa, w aspekcie poszukiwania skarbów. Jakich skarbów pytacie? Znajomości motywacji i potrzeb innych ludzi – członków zespołu. Zainteresowani? No to zapraszam do lektury.
Szef też człowiek. Ma swoje cele, potrzeby i limity. Czasami początkujący szef, a czasami też i ten z doświadczeniem, nosi w sobie garść przekonań, które go ograniczają. A robią to skubane w ten sposób, że często nawet nie wiemy, że tak jest. Jakie są te przekonania na przykład? Ludzie są tacy sami. Każdego motywuje kasa. Wiem wszystko w temacie/ wiem lepiej, co działa.
Według mnie, są to przekonania blokujące. Blokujące uwagę, ciekawość i poprawę dobrostanu.
Dziś przedstawiam swój sprawdzony, prosty, choć niełatwy do użycia sposób na skuteczniejszą komunikację i zwiększenie swojej efektywności szefa. Dlaczego myślę, że to może Cię zainteresować? Bo po prostu działa.
Zatem jedziemy z tematem.
Pierwsza ważna kwestia to zapamiętanie, że ludzie nie czytają sobie w myślach. Choć często tak myślimy, że potrafimy odgadnąć, co w trawie piszczy. Ale prawda jest taka, że najczęściej zgadujemy według własnych filtrów (czyli naszych doświadczeń, wartości i przekonań). A gdy nie trafimy z naszymi zgadywankami, to następuje szał zaskoczenia: To ludzie mogą myśleć inaczej? To ludzie mają różne intencje? To ludzie są różni? Czemu nikt o tym wcześniej nie wspominał? Alarm!!!
Bywa, że nasze opinie są tak bardzo nasze, tak długo są z nami, tak często je sobie potwierdzaliśmy, że stały się nieomal faktami w naszym odczuciu. Zatem szefie, jeśli zdecydujesz się zakładać intencję, motywację czy potrzeby innych, pozwól, że Cię zholuję na chwilę na bok i pogadajmy.
Jeśli chcesz zrozumieć sens działania innych ludzi zamień się czasem w poszukiwacza skarbów, bo:
„Wiedza o tym, co kieruje innymi ludźmi, to prawdziwy skarb.”
Nawet jeśli działanie innych ludzi nie jest po naszej myśli, to według nich ma prawdopodobnie sens. A Twoją rolą szefie jest, by się dowiedzieć jaki to jest sens, bo to co nazwane jest łatwiejsze do zarządzania. Po prostu.
Lecz zanim zadasz pytania, niczym najlepszy poszukiwacz skarbów na świecie, wykonaj krok 1.
KROK 1 – Mów intencją
Minimalizuj efekt ewentualnego czytania Ci w myślach – bo jeśli nie powiesz o co Ci chodzi, to inni sobie dopowiedzą Twoją motywację. Niestety nie zawsze taką, jaką sobie życzysz. Wiem, że to nie załatwi wszystkiego, bo jeśli nie ma zaufania, to nawet mówienie intencji nic nie da. Ale zdecydowanie pomaga szybciej zbudować to zaufanie.
Zatem zanim coś powiesz, o coś zapytasz, czy dasz informację zwrotną, powiedz PO CO TO ROBISZ? Jaki masz cel, jaką potrzebę, które wartości stoją za tym, że pytasz.
Nie musi to być długa przemowa, ani coś trudnego do przegryzienia, wystarczą słowa: „Wiesz, bardzo chciałbym poznać Twój punkt widzenia, dlatego zapytam wprost…” , „Zależy mi, aby pełniej zobaczyć całość, dlatego …”
KROK 2 – Pytaj
Najlepiej wrzuć pytanie otwarte, aby poszerzyć możliwości odpowiedzi. Zacznij od słów: „Co, kto, jak, kiedy, dlaczego”. To ostanie słowo bywa podchwytliwe, dlatego unikaj jego nadużywania. Powielania rozpoczęcia pytań od dlaczego często kreuje atmosferę przesłuchania i zamyka rozmówcę, jak policjant więźnia za kratki. Na długo.
Co Ci da zadawanie pytań? Dostęp do skarbca. To co usłyszysz często da Ci informację o tym, co motywuje Twoich ludzi. Bezcenne, prawda?
KROK 3 – Zamknij się
Tak, tak, zamknij się. To jest najtrudniejsza rzecz do zrobienia, zwłaszcza dla szefa. Gdy zadasz pytanie, to siedź cicho i czekaj na odpowiedź. Częstym zjawiskiem jest zadawanie kilku pytań na raz, bo siedzi w nas przekonanie, że jedno pytanie to za mało, za ubogo, za krótko. Więc strzelamy z nimi jak z karabinu, a rozmówca nie wie od czego zacząć.
Tak wiec szefie, jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na zadane pytanie, to po prostu zamknij się i słuchaj.
Podczas moich szkoleń zauważyłam, że istotnie jest to najtrudniejsza kwestia. Na poziomie przekonań, to naturalnie każdy wie, że tak trzeba robić, ale gdy przychodzi do faktycznego zadawania pytań, włącza się maszyna losująca i pytania lecą jak oszalałe.
Eh, to też i moje nawyki. Więc walczę z tym każdego dnia.
Walcz i Ty 😊
Podsumowując, chcesz poznać czym kierują się Twoi ludzie podejmując działania? Pytaj!
Jeśli chcesz budować skuteczną komunikację, opartą na zaufaniu i współpracy poprzedź pytanie wyjaśnieniem (Intencją), a po pytaniu siedź cicho i notuj.
Proste? Proste! Ale niełatwe, dlatego ćwicz tę umiejętność każdego dnia.
I pamiętaj – moc płynie z różnic, a szef wie z jakich.
p.s. Jeśli podoba CI się ten tekst i uważasz, że jest wartościowy, polub i udostępnij go 😊
A jeśli masz ochotę, to napisz coś poniżej. Pogadajmy!